Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Barwy Warmii i Mazur - dr Anna Bujko o Braniewskiej Oficynie Wydawniczej

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Oficyna Braniewska to kolejny wątek, który powstał w trakcie projektu „Księgozbiory Przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”, prowadzonego przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie realizuje projekt o nazwie „Księgozbiory Przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”. Jednym z wątków, które narodziły się w trakcie tego projektu, są prace nad Braniewską Oficyną Wydawniczą.

Braniewska Oficyna Wydawnicza powstała w roku 1589 i funkcjonowała do 1773 roku. Do 1697 roku prowadzili ją drukarze sprowadzeni z zachodnich księstw Rzeszy. Oficyna została wykupiona przez jezuitów w sierpniu 1697 roku i pozostała w ich rękach przez ponad 70 lat, aż do kasaty zakonu jezuitów. Oficyna drukarska pracowała głównie na potrzeby diecezji warmińskiej i placówek naukowo-wychowawczych. Pośród wydanych przez nią dzieł odnaleźć można wiele pozycji w języku polskim. Większość zbiorów została zrabowana podczas Potopu Szwedzkiego. Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego ma w planach odnalezienie zbiorów rozsianych po całej Polsce oraz Szwecji.

Mimo że projekt „Księgozbiory Przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur” trwał niemal 2 lata i okazał się nieocenionym działaniem dla polskiej historii i kultury, powoli zbliża się ku końcowi. Jednym z elementów końca projektu będzie wystawa pt. „Księgozbiory Przedwojenne w bibliotekach olsztyńskich”, którą już wkrótce będzie można oglądać w siedzibie Instytutu Północnego.