Kolejna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa w Instytucie Północnym im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie za nami. Głównym wydarzeniem było spotkanie z dr Ewą Chlebus z Biblioteki Elbląskiej, która przedstawiła wykład zatytułowany „Późnogotyckie introligatorstwo na Warmii”. „Najciekawszy jest chyba kontakt z tą dawną książką, kiedy się widzi tą starą oprawę. Dla mnie fascynujące jest zawsze odkrywanie z tego samego warsztatu, tak jak się spotyka starego znajomego, po tym można poznać, że to jest z tego samego warsztatu” – mówi o swoich badaniach dr Ewa Chlebus, konserwator zbiorów zabytkowych w Bibliotece Elbląskiej.
Wykład był nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Warmii, ale też doskonałym sposobem na zgłębienie tajemnic historii pracowni introligatorskich działających tu w okresie późnego gotyku. „W większości to byli duchowni, biskupi, kanonicy kapituły fromborskiej czy dobromiejskiej oraz profesorowie kolegium Hosianum w Braniewie więc to jest nasza tożsamość, to jest nasza historia” – zaznacza ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.
Dr Ewa Chlebus w fascynujący sposób przedstawiła związki pracowni z miejscowym duchowieństwem. „W wielu oprawach na przykład znajduje się bardzo ciekawa makulatura, zużyta, czyli jakby fragmenty dawnych książek, dawnych rękopisów, albo jakiś druków” – mówi dr Chlebus.
Wykład miał również szczególne znaczenie w kontekście trwającego od ponad roku projektu „Księgozbiory Przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”. „Też podkreślam, chcę żeby to wybrzmiało głośno i wyraźnie, że będziemy dalej takie spotkania realizować, bo jak widać one się cieszą ogromną popularnością. To po pierwsze, a po drugie dotykamy tematów niezwykle ważnych jeśli chodzi o nasze dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo piśmiennicze naszego regionu” – podkreśla dr Anna Bujko z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.