Koty, słonie, żyrafy, flamingi i żaby zagościły w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, a wszystko za sprawą młodych artystów z Zespołu Placówek Edukacyjnych. Wraz z nauczycielami przygotowali oni wystawę Kolorowi przyjaciele
Wystawę nieprzypadkowo zorganizowano w kwietniu – Światowym Miesiącu Świadomości Autyzmu. Zwierzęta pełnią bowiem ważną rolę w terapii osób ze spektrum autyzmu. Wiele korzyści przynosi też sztuka – nie od dziś wiadomo, że tworzenie to doskonała metoda na wyrażenie siebie. Przynosi im to ogromną satysfakcję, że z białego płótna, tu, gdy powiemy o obrazach, powstaje coś pięknego. Większą jeszcze satysfakcję, jak ktoś przyjdzie, to obejrzy, powie, że to jest piękne i chciałby mieć to w domu i to jest cała wartość sztuki i tego, że chcielibyśmy się tym wyrazem artystycznym osób z niepełnosprawnością podzielić ze wszystkimi – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.
W otwarciu wystawy uczestniczyli również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jesteśmy przeszczęśliwi, że po raz trzeci z rzędu jesteśmy partnerem dla Zespołu Placówek Edukacyjnych i możemy w naszym pięknym Starym Ratuszu, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie prezentować cudowne, ciepłe, inspirujące prace, pokazywać je mieszkańcom, którzy odwiedzają Olsztyn, olsztyńską starówkę – mówi Adrianna Walendziak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Bardzo się raduję, że takie inicjatywy Zespołu Placówek Edukacyjnych są i one są nie tylko w placówce, ale są na zewnątrz, w mieście, dla mieszkańców, żeby pokazywać, jak prężnie się placówka rozwija – dodaje dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM i prorektor Uniwersytetu ds. studenckich. Pokazuje to oczywiście ich emocje, pokazuje to ich talent. Pokazuje to i pozwala im rozwijać swoją osobowość i cieszę się, że po prostu te osoby będąc tak aktywnymi wzbogacają w kolorze artystycznym nasze miasto – podkreśla prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Wystawę można oglądać do 18 kwietnia.