Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

IV Warmiński Konkurs Chopinowski

KOPERNIK.TV
Już po raz czwarty młodzi muzycy zmierzyli się w Lidzbarku Warmińskim z repertuarem Fryderyka Chopina. Nie zabrakło doskonałych aranżacji, emocji i nagród.

11 uczestników i najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina – za nami IV edycja Warmińskiego Konkursu Chopinowskiego w Lidzbarku Warmińskim. „VI Warmiński, jeszcze raz powiem, dla dzieci i młodzieży, to jest bardzo istotna sprawa oczywiście. Bardzo rozwijający, bardzo istotny i promujący nasze miasto, ale też pokazujący, że w małym miasteczku mogą rozwijać się wielkie talenty” – podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Konkurs odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim. To właśnie tu znajduje się wyjątkowy fortepian Fazioli dedykowany na XV Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w 2010 roku w Warszawie. Instrument jest jednym z zaledwie kilku egzemplarzy z manufaktury Fazioli znajdujących się w Polsce. „Postanowiliśmy otworzyć to, co mamy najpiękniejszego na całą Polskę, żeby dzieciaki, dzieci ze szkół muzycznych I stopnia mogły tutaj do nas przyjeżdżać i grać na tym fantastycznym instrumencie” – mówi Jacek Kulig, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim.

Młodych muzyków oceniło profesjonalne jury. „Dla nas, jurorów, to jest takie piękne spotkanie z młodzieżą, a właściwie z dziećmi, które grają Chopina i każdy z nich ma swoją wizję utworu, każdy z nich dzieli się z nami swoimi wrażeniami muzycznymi poprzez muzykę i to jest zawsze bardzo piękna i bardzo ciekawa przygoda, którą my, jurorzy za każdym razem przeżywamy, kiedy uczestniczymy w jury konkursów dziecięcych” – podkreśla przewodnicząca jury prof. Joanna Ławrynowicz-Just, kierownik katedry fortepianu na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Podczas tegorocznej edycji pierwszy raz w historii konkursu nie przyznano pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęli ex aequo Mikołaj Brzostowicz oraz Amanda Zoya Kierun, zaś trzecie Aleksandra Dzieża. Oprócz tego przyznano również cztery wyróżnienia. „Rozdaliśmy wszystkim laureatom zaproszenia do Warszawy, do Akademii Sztuk Pięknych na wspaniały koncert interdyscyplinarny, gdzie będą połączone, tak jak dzisiaj, sztuka plastyczna ze sztuką muzyczną i co więcej, myślę, że trzeba to podkreślić, również nasi laureaci będą obecni na 79. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju” – mówi dyrektor Jacek Kulig. Dodatkowo laureaci otrzymali również nagrody pieniężne.