Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

37. rocznica stanu wojennego

URZĄD WOJEWÓDZKI
To było jedno z najważniejszych – i najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski w II połowie XX wieku. Za nami wojewódzkie obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

„Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju” - te słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego, wypowiedziane 13 grudnia 1981 roku, nadal rezonują w świadomości kilku pokoleniach Polaków. Wielu ze świadków i uczestników tamtych wydarzeń, działaczy podziemia Solidarności, represjonowanych i aresztowanych zebrało się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie z okazji uroczystości 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

„Uczestniczyłem w jednym z trzech strajków, które odbywały się między 13 a 14 grudnia 1981 roku. Należy zachowywać pamięć o tych wydarzeniach, należy pamiętać o ofiarach stanu wojennego, o zniweczeniu dążeń do wolności, swobody, to zostało zniweczone jednym ruchem” - podkreśla Kazimierz Jędrzej Wosiek, działacz podziemnej Solidarności.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na uczestnictwo solidarnościowców z Warmii i Mazur w wydarzeniach stanu wojennego. Mówił też o tym, że społeczeństwo, zwłaszcza uczestnicy dawnej opozycji, mają poczucie nierozliczenia zbrodni stanu wojennego. Jego sprawcy nie zostali sprawiedliwie osądzeni. Wojewoda przypominał również, że po wielu latach nadal nie znamy dokładnej liczby osób, które w walce o wolność straciły życie. „Wolna Polska ma ciągle przed sobą ogromne zadanie, by wydobywać prawdę o tym okresie i zadośćuczynić tym, którzy ponieśli ofiarę w stanie wojennym, ale także tych, którzy dokonali tej zbrodni, rozliczyć” - mówi wojewoda.

To także niezwykle ważne, by o burzliwej historii Polski przypominać młodzieży i najmłodszym. Dlatego Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty wspólnie ze Stowarzyszeniem Pro Patria zorganizowało konkurs  „Świadkowie Przeszłości”, w którym młodzież miała za zadanie ukazać sylwetki uczestników stanu wojennego.

Władze województwa pamiętają o uczestnikach walki o wolną Polskę nie tylko podczas historycznych rocznic. Dlatego powołana została Rada Kombatantów Warmii i Mazur, która wspiera ich w codziennym funkcjonowaniu.

Częścią obchodów 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego było także zapalenie przez wojewodę w oknie urzędu symbolicznej świeczki w hołdzie ofiarom tych wydarzeń. Oficjele, a także przedstawicie organizacji kombatanckich spotkali się także na Placu Solidarności, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny.