Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Uniwersytet gra w zielone

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Efektywność energetyczna, zachęcanie do rezygnacji z butelkowanej wody, udział w programie roweru miejskiego. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski od 2012 roku realizuje autorski program Rektora „Zielony Uniwersytet”.

Green University, czyli Zielony Uniwersytet, to autorska koncepcja rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego. Zakłada z jednej strony maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego Uniwersytetu do jego rozwoju zgodnego z wymogami ochrony środowiska naturalnego. Z drugiej strony przewiduje ścisłą współpracę naukową z jednostkami realizującymi strategię rozwoju województwa, gdyż rozwój uczelni musi iść w harmonii z rozwojem regionu.

Projekt Green University to między innymi rozwijanie ekologicznego transportu, np. roweru miejskiego. Wykorzystanie alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, czyli montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na akademikach przy ulicy Dybowskiego. Poprawa efektywności energetycznej infrastruktury, selektywna zbiórka odpadów, wdrażanie oszczędnych technologii energetycznych, a także odpowiednie kształtowanie przestrzeni Uniwersytetu.

Najważniejsza jest poprawa efektywności energetycznej infrastruktury

Uniwersytet przeprowadził kompleksową termomodernizację 9 budynków. Spowodowała ona 3-krotne zmniejszenie poboru energii. To przekłada się na ograniczenie o połowę emisji dwutlenku węgla w roku i na wielomilionowe oszczędności w opłatach. Na UWM trwa obecnie wymiana 312 ulicznych lamp sodowo-rtęciowych na energooszczędne LED-owe. Będzie ich więcej, ale zużyją ponad 62% mniej energii.

Kształtowanie przestrzeni Uniwersytetu to przeprowadzona w 2019 roku rewaloryzacja zabytkowego parku w Kortowie wzmacniająca jego różnorodność biologiczną. W przyszłości planowana jest także budowa ogrodu botanicznego.

Istotnym elementem programu jest optymalizacja zużycia energii cieplnej w budynkach, szybkie wychwytywanie problemów, a także monitoring oraz bieżące sterowanie pracą węzłów ciepłowniczych. Wszystko to służy zmniejszeniu zużycia energii.

Realizacją idei Zielonego Uniwersytetu jest także modernizacja stadionu, który wraz z kortowskim parkiem daje nieograniczone możliwości zdrowej rekreacji o każdej porze roku.

Uniwersytet namawia też do rezygnacji z wody w plastikowych butelkach – powstało 7 zdrojów wody pitnej.

W ciągu następnych 4 lat zaplanowano na UWM termomodernizację 12 kolejnych obiektów. Uczelnia planuje też utworzenie w Łyńskim Młynie ośrodka dydaktyczno-szkoleniowego w zakresie produkcji i poszanowania energii ze źródeł odnawialnych.