Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Na czym polegają studia podyplomowe?
Prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM ds. kształcenia i studentów: Studia podyplomowe to jest forma dokształcania po ukończeniu studiów wyższych. Jest wymóg, że kandydaci muszą się charakteryzować klasyfikacją pełną, czyli ukończone studia wyższe pierwszego stopnia lub drugiego stopnia. No i charakteryzują się tym, że powinny uzupełniać to, czego absolwenci studiów pierwszego stopnia nie uzyskali, mówię tu o kwalifikacjach i kompetencjach, albo mogą uzyskiwać zupełnie nowe kwalifikacje.
Czy absolwent każdego rodzaju studiów może podjąć każde studia podyplomowe?
Co do zasady tak, tutaj decyzję podejmuje słuchacz studiów podyplomowych, to on musi sobie zdawać sprawę z tego, że program będzie wymagał od niego zaangażowania w różnym stopniu – jeżeli jest częściowo przygotowany do uzupełnienia tych kwalifikacji, to będzie mu łatwiej, jeżeli jest to nowość, to będzie to trudniejsze.
Ile kierunków studiów podyplomowych oferuje UWM?
W tej chwili mamy 52 zakresy studiów podyplomowych na uczelni, bywało więcej. Ta forma dokształcania cieszy się ostatnio trochę mniejszym zainteresowaniem na rzecz kursów i warsztatów, tym nie mniej, 52 zakresy to dużo.
Ile kosztują studia podyplomowe na UWM?
Uczelnia nie może dopłacać do studiów podyplomowych, więc uczelnia musi tak przygotować kosztorys, żeby wszystkie koszty zamknęły się w sumie opłat. Staramy się robić to tak, żeby ta forma była jak najbardziej dostępna dla słuchaczy. Średnio trzy tysiące, ale są droższe i są tańsze. Warto dodać, że studia podyplomowe trwają nie mniej niż dwa semestry, staramy się nie wydłużać tego czasu, bo to wiąże się z dodatkowymi kosztami słuchacza.
Dziękuję za rozmowę.