Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Biblioteka z osiągnięciami

GMINA ŚWIĄTKI
Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach to jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce – nie zapomina ona jednak o tradycji. Potwierdza to ogólnopolski ranking, w którym Biblioteka w Świątkach zajęła drugie miejsce.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach ma na swoim koncie już bardzo wiele osiągnięć, ale w 2020 roku dołączyły do nich kolejne. Cóż to są za osiągnięcia?

Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach: Zajęliśmy drugie miejsce w rankingu bibliotek, który ogłasza „Rzeczpospolita” i Instytut Książki. Na 835 bibliotek, które zgłosiły się do rankingu, zajęliśmy drugie miejsce, jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie.

Czym powinna charakteryzować się dobra biblioteka, no i też jakie cechy posiada Państwa biblioteka, tak bardzo często nagradzana jest w przeróżnych rankingach?

Myślę, że takim kluczem do sukcesu naszej biblioteki jest jakość usług czytelniczych i kulturalnych, jakie kierujemy do naszych czytelników, jakie kierujemy do naszych mieszkańców. Też dużym takim wyzwaniem była budowa tej siedziby, w której właśnie jesteśmy. Uzyskaliśmy 2 mln złotych w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek” i 1,3 mln złotych Gmina wyłożyła również na budowę tego obiektu, w związku z tym myślę, że ten obiekt jest taką perełką, która przyciąga do nas użytkowników w różnym wieku. Biblioteka powstała pod hasłem „Biblioteka na rozdrożu kultur, tradycji i nowoczesności.” Ktoś kiedyś, już bardzo dawno powiedział, że jesteśmy biblioteką działającą tradycyjnie – nowocześnie. Mamy tutaj różne książki na różnych nośnikach, oprócz tradycyjnej książki. Wykupiliśmy dostęp do platformy Legimi, gdzie czytelnicy po otrzymaniu kodu mogą czytać i słuchać literatury. Myślę, że takim ułatwieniem dla seniorów, dla osób, które nie mają takiego łatwego dostępu do biblioteki, do naszych usług, jest też usługa książka na telefon.

W jakie akcje ogólnopolskie angażuje się Państwa biblioteka?

Jest to bardzo dużo akcji czytelniczych, słynne na całą Polskę „Narodowe Czytanie” . Też włączyliśmy się w akcję „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to projekt Instytutu Książki. Przekazujemy dzieciom, rodzicom pakiety, które otrzymaliśmy w ramach tej akcji, pierwsze książki. Również włączyliśmy się w taką akcję „Kinder Kanapka, przerwa na czytanie”. Zbieramy książki od naszych małych czytelników dla innych bibliotek, które może mają gorszą sytuację finansową.

Dziękuję za rozmowę.