Izba Rolnicza wspiera rolników z Warmii i Mazur na różne sposoby. Reprezentuje ich, choć nie zastępuje związków branżowych. Współpracuje m.in. z administracją rządową, samorządem województwa, Agencją Rynku Rolnego czy Warmińko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. „Razem organizujemy szkolenia, ponadto świadczymy pomoc prawną, jeśli jest potrzebna na miejscu” - wymienia Jan Heichel, prezes Izby.
Działalność Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej będzie dawała plony również w przyszłości, bo praca ta odbije się na założeniach przyszłej europejskiej polityki rolnej. „Zgłaszamy swoje uwagi do polityki unijnej po 2020 roku, działamy również jako izba w tematach analitycznych, jeśli chodzi o nasze województwo pod kątem strategii. Od analityki, analizy do rozwiązań docelowych” - wyjaśnia wiceprezes warmińsko-mazurskiej Izby Rolniczej Romuald Tański.
Izba stara się również pokazywać zrzeszonym rolnikom innowacyjne pomysły na prowadzenie działalności rolniczej i pozarolniczej. To pomaga wzmocnić gospodarstwa. Na terenie Warmii i Mazur Izba wspiera też młodzież z terenów wiejskich. W 2017 roku wyróżniający się uczniowie szkół Rolniczych w Dobrocinie i Karolewie otrzymali nagrody ufundowane przez samorząd rolniczy.