Zawodowi dekarze są dziś na wagę złota. Wbrew pozorom nie ma wielu specjalistów trudniących się tym rzemiosłem. Czym właściwie zajmuje się dekarz? „Zawód dekarza, dekarza blacharza, zajmuje się wszelkiego rodzaju pokryciami dachowymi, od dachów krytych dachówką ceramiczną, cementową, blachami, są też i strzechy, gonty, to jest praktycznie nasze zajęcie” – wyjaśnia Andrzej Gaweł, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Specjaliści ci są dziś bardzo poszukiwani na rynku pracy. Dla kogo praca dekarza może okazać się zawodowym strzałem w dziesiątkę? „Dla ludzi chcących pracować, nie bojących się wysokości, mających zdolności manualne i chcących godziwie zarobić” – mówi Andrzej Gaweł.
Młodzi specjaliści mają szanse realizować się nie tylko podczas płatnych zleceń. Od początku istnienia Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy organizowane są Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy. Zdobywając pierwsze miejsce, zawodnicy automatycznie kwalifikują się na Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy. Stowarzyszenie drukuje również swój magazyn branżowy „Nasz Dekarz” oraz publikacje naukowe, np. „Wytyczne dekarskie”. Potwierdza to, że dekarz jest zawodem z ogromnym potencjałem! „Słońce, świeże powietrze, dach, pieniądze nam z nieba spadają, cóż tu więcej chcieć. A tak pokrótce, na sam koniec powiedzieć, jaki to jest zawód, co my robimy… Jak ja to zawsze mówię: Chodzę po dachach i szukam dziury w całym!” - śmieje się Andrzej Gaweł.
Dekarze znani są też ze swoich wielkich serc. 30 ochotników w 2019 roku wyremontowało dach stajni w Fundacji Zwierzęta Eulalii ratującej m.in. konie wysyłane na rzeź.
Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oferuje egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zawodzie dekarz. Zdany egzamin daje bardzo duże szanse na zatrudnienie, zdobywanie doświadczenia zawodowego, a w przyszłości otwarcie własnej działalności gospodarczej.