Władze powiatu działdowskiego chcą rozwijać nowoczesne instalacje energetyczne oparte na bezpiecznych i odnawialnych źródłach energii oraz technologii wykorzystującej wodór.
Ta strategia bazuje na dyrektywach i wymogach unijnych mówiących o dekarbonizacji, czyli odchodzeniu od węgla w produkcji energii. Już w lutym tego roku starosta Paweł Cieśliński wspólnie z burmistrzami i wójtami z gmin powiatu działdowskiego podpisali list intencyjny z firmą Hynfra, działającą na rynku zielonej energii.
W grudniu w starostwie zorganizowano kolejne spotkanie, podczas którego przedstawiono plany działań koniecznych do przygotowania programu utworzenia ekologicznych instalacji energetycznych. „Chcielibyśmy uzyskać niezależność energetyczną dla powiatu działdowskiego, dla naszych przedsiębiorców, dla mieszkańców. Wiąże się z tym bardzo wiele elementów całego tego projektu, od magazynów małych, indywidualnych, aż po magazyn centralny na co najmniej 200 megawatów i do tego oczywiście zasilanie w energię zieloną, odnawialną” – mówi starosta działdowski Paweł Cieśliński.
Nadwyżki zmagazynowanej energii miałyby być wykorzystywane do produkcji wodoru, który można ponownie przetworzyć lub sprzedać. „Chcielibyśmy stworzyć jakąś alternatywną propozycję, która pozwoliłaby mieszkańcom tą energię, którą produkują dla siebie, w pełni wykorzystać w ciągu całej doby, jednocześnie nie musząc płacić albo płacąc mniej za tą energię z sieci” – wyjaśnia Tomoho Umeda, prezes firmy Hynfra.
Do udziału w spotkaniu zaproszono samorządowców z powiatu działdowskiego, przedsiębiorców, a także przedstawicieli miejskich spółek odpowiedzialnych za sektor energetyczny. „Mamy dużo przedsiębiorców energochłonnych, którzy mają bardzo duże zapotrzebowanie na źródła energii, w związku z powyższym w pierwszej kolejności te inwestycje, o ile by powstały, miałyby służyć lokalnej gospodarce” – podkreśla Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.
Jednym z elementów projektu realizowanego przez powiat działdowski wspólnie z firmą Hynfra ma być również zaopatrzenie mieszkańców, którzy już korzystają z instalacji fotowoltaicznych, w indywidualne magazyny energii.