WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Zawody z przyszłością - fryzjer

IZBA RZEMIOSŁA
Jaki powinien być idealny fryzjer? Jakie możliwości otwierają się przed przyszłymi fryzjerami z chwilą podjęcia nauki zawodu? Zapytaliśmy o to eksperta.

Zawód fryzjer od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu młodych ludzi na naukę fryzjerstwa decyduje się już na etapie szkoły branżowej pierwszego stopnia, jednak droga do spełnienia zawodowych marzeń otwarta jest dla każdego. Przykładem jest pan Tomasz Zimny, mistrz fryzjerstwa, który wraz z żoną prowadzi w Olsztynie salon profesjonalnych usług fryzjerskich. „Zacząłem podcinać włosy moim kolegom w internacie, w liceum wojskowym i w zasadzie po dwóch, trzech latach cała klasa to była moja klientela, już nie chodzili nigdzie do fryzjera, tylko ja ich obcinałem, jak umiałem. Jak chodziłem do fryzjera, to zawsze podpatrywałem, jak fryzjer to robi, potem próbowałem to naśladować” – wspomina pan Tomasz.

Zawód ten daje szereg możliwości pracy. „Wielowymiarowość tego zawodu i cały czas możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach. Można pracować sobie kameralnie, ale też można spektakularnie, robić spektakularną karierę, to jest chyba najfajniejsze w tym” – mówi fryzjerka Monika Maciejewska. Fryzjerzy mogą również próbować swoich sił w handlu, jako przedstawiciele handlowi marek fryzjerskich, czy menagerowie salonów.

W zawodzie fryzjera odnajdą się też artystyczne dusze. „Jeśli rzemiosło nasze jest na bardzo wysokim poziomie, to ja uważam, że to jest sztuka i tutaj jakby nie ma co dyskutować, czy to jest zawód rzemieślniczy, czy zawód artystyczny, bo sztuka i rzemiosło się ze sobą mieszają. Nie ma dobrej sztuki bez dobrego rzemiosła” – podkreśla Tomasz Zimny.

Fryzjerzy z doświadczeniem mogą również organizować kursy i dzielić się swoją wiedzą z praktykantami. Tych nie brakuje, fryzjerstwo bowiem to wciąż ciekawa i rozwijająca się profesja, a do dobrze wyszkolonych fachowców chętnie wracają klienci. „Mimo tego, że jest taka technologia, to tam, gdzie trzeba pracować rękami, to tutaj ciężko do końca, żeby maszyna zastąpiła człowieka tak w stu procentach, także ktoś, kto wybiera ten zawód, nie musi się obawiać, że za dziesięć lat go maszyna wyprze i będziemy mieli jakieś roboty, które będą wykonywały fryzury, bo raczej nie” – uważa Tomasz Zimny.

Zdolny, ambitny, otwarty i niebojący się wyzwań – jaki jeszcze powinien być fryzjer idealny? „Idealny fryzjer przede wszystkim powinien lubić ludzi, bo ktoś, kto nie lubi ludzi, nigdy w tym zawodzie się nie odnajdzie” – przekonuje nasz ekspert.

Dodatkowo dla fryzjerów organizowane są różne konkursy i mistrzostwa, w których mają okazję zmierzyć się w różnych dziedzinach i awansować do zmagań na szczeblu europejskim i światowym. Jednym z polskich reprezentantów jest właśnie pan Tomasz, który poszczycić się może m.in. srebrnym medalem drużynowym w Mistrzostwach Świata w 2008 roku.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oferuje egzaminy czeladnicze i mistrzowskie w zawodzie fryzjer.