Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Rozogi pamiętają o Powstaniu Styczniowym

Gmina Rozogi
W gminie Rozogi uczczono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

22 stycznia 1863 roku Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji.

Trwało ono do jesieni 1864 roku, a utworzone „państwo podziemne” funkcjonowało jeszcze w 1865 roku. Zdaniem historyków, przez powstańcze szeregi przeszło około 350 tysięcy osób, a w czasie powstania doszło do około 1200 potyczek. Dwie z nich miały miejsce na terenie dzisiejszej gminy Rozogi. „Pierwsza 2 lutego, był to oddział Roberta Skowrońskiego, który zaatakował komorę celną w Dąbrowach. I później 8 marca odział pułkownika Zygmunta Padlewskiego, który ponownie zaatakował, zwyciężył i zdobył komorę celną w Dąbrowach” – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Dlatego pamięć o powstaniu styczniowym pozostaje żywa wśród mieszkańców gminy Rozogi, która włączyła się w krajowe obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Marii Magdaleny. Potem uczestnicy wydarzenia, w asyście żołnierzy 8. Batalionu Radiotechnicznego z Lipowca, przemaszerowali pod Pomnik Zmarłych i Poległych.

W wydarzeniu udział wzięli udział uczniowie, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych, strażacy ochotnicy, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich i parlamentu. Odczytano także list wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka. „Powstanie Styczniowe to nie tylko część pięknej, narodowej legendy, ale i ważny element ciągu wydarzeń, które przesądziły o tym, jaka Polska jest teraz. Zadecydowały o istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata” – podkreśla kpt. Martin Spirydowicz, zastępca dowódcy 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu.

Ważną częścią uroczystości był także Apel Poległych. Po apelu Kompania Honorowa oddała salwę. Wydarzenie zakończyło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Zmarłych i Poległych.