Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Rolnik w XXI wieku

W-MODR
W dobie globalizacji gospodarki innowacje są niezbędnym warunkiem dynamicznego rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa. W związku z tym rodzi się potrzeba wprowadzenia zmian – i pojawia się konieczność poszukiwania nowych pomysłów. Taką możliwość stworzyło „Warmińsko-Mazurskiego Forum Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich”.

Czym jest innowacja dla współczesnego rolnika? „To nowe technologie, nowe systemy, programy żywieniowe, to jest oszczędność i co za tym idzie lepsze wyniki w produkcji” - wymienia Rafał Miecznik z Krawczyków w gminie Bartoszyce.

Podstawą funkcjonowania gospodarstw jest dziś dopasowanie ich do możliwości i potrzeb rolnika z północno-wschodniej Polski. To jedno z założeń „Warmińsko-Mazurskiego Forum Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich”.

Ośrodki mają za zadanie wyłaniać innowacyjne gospodarstwa lub pomagać w gospodarstwie znaleźć innowacyjne rozwiązania. Chcemy wysłuchać rolników, wysłuchać ich problemów, a na podstawie tych złych i dobrych stron, które nam podstawią, zaproponować nowe rozwiązania i kierunek, w którym można iść w tym czy nowym programowaniu PROW” - mówi Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Jednym z działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-20 jest „Współpraca”, które promuje współpracę w zakresie tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych Europejskich Partnerstw Innowacji rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa.

Forum ma otwierać możliwie szeroką dyskusję na temat rozwoju tej najważniejszej gałęzi przemysłu w regionie, także w kontekście SIR, czyli sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. „Głównym zadaniem tej sieci jest łączenie osób zainteresowanych, instytucji, firm, które chciałyby wdrażać innowacje w różnych dziedzinach” - mówi Arkadiusz Tabaka, koordynator wojewódzki SIR.

W ramach 5 bloków tematycznych rozmawiano m.in. o rolnictwie precyzyjnym, kompleksowej produkcji prosiąt, innowacjach w żywieniu bydła mlecznego, poszanowaniu środowiska w kontekście ochrony wód oraz o produkcji żywności, w tym o funkcjonujących od 1 stycznia 2017 roku przepisach o rolniczym handlu detalicznym.

Dwudniowe forum miało charakter regionalny. Wzięło w nim udział ponad stu rolników z terenu całego województwa.