Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W BISZTYNKU

Kopernik monetą się toczy

KOPERNIK.TV
Kopernik to wybitny astronom, lekarz, ekonomista. Na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbyło się spotkanie „Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja”.

Mikołaj Kopernik to jedna z najwybitniejszych postaci w historii nie tylko Polski, ale i świata. Urodził się w Toruniu, ale przez zdecydowanie większą część życia związany był z Warmią, gdzie spędził ponad 40 lat. To właśnie tutaj powstały jego najsłynniejsze dzieła: „O Obrotach Sfer Niebieskich”, czy „Zasady bicia monety”. I właśnie aby uczcić ekonomiczne osiągnięcia Kopernika, na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie zorganizowano spotkanie „Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja”. „Staramy się co roku właśnie w okolicach 8 listopada organizować taki dzień Mikołaja Kopernika w Olsztynie, bo dawno, dawno temu, właśnie tego dnia został powołany na administratora dóbr wspólnych kapituły warmińskiej i urzędującego właśnie w tych salach na zamku i tu wykazał się aktywnością na różnym polu” – mówi dr Wojciech Szalkiewicz, autor książek o Mikołaju Koperniku. „Mikołaj Kopernik to jest ta postać, która wydaje się, że na dzisiejszy dzień jest najsłynniejsza, która promuje Warmię. Jesteśmy w przededniu rocznicy 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, które tutaj na Warmii chcemy obchodzić w sposób wyjątkowy. Chcemy światu pokazać, że Mikołaj Kopernik był tym Warmiakiem” – podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Spotkanie na olsztyńskim zamku zorganizowane zostało wspólnie przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur. W jego trakcie omówiono Prawo Kopernika-Greshama, przedstawiono sylwetkę wybitnego naukowca, podkreślono rolę Kopernika dla całej Warmii oraz wpływ jego badań na ekonomię XVI wieku. „Zupełnie jakby ta rola Mikołaja Kopernika, który mieszkał tutaj na zamku olsztyńskim kilka lat, też mam wrażenie, że jest za mało eksponowana i nam też chodzi o to, żeby przy okazji Światowego Kongresu Kopernikańskiego, właśnie te elementy z życia codziennego Kopernika pokazywać” – mówi prof. Andrzej Korytko, dyrektor Instytutu Historii UWM i prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Olsztynie. „My musimy przypominać tą podstawową rzecz, że to właśnie na Warmii powstało najważniejsze dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, o czym sam, nomen omen w tym dziele wspomina, mówiąc właśnie o tych czterech dziewięcioleciach, które poświęcił na pisanie tego dzieła” – dodaje Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

„Kopernik monetą się toczy, czyli o pieniądzu w życiu kanonika Mikołaja” to jedno z wielu seminariów przygotowujących do Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie skierowane jest do biografistów, historyków oraz naukowców i odbędzie się w czerwcu 2023 roku.